Podlahové topení není jen módním výstřelkem, jedná se o plně funkční systém vytápění. Oblíbeným místem instalace podlahového topení jsou zejména koupelny a obývací pokoje, kde trávíme nejvíce času. Vybrat si můžete mezi elektrickým vytápěním a teplovodním vytápěním.
Systém teplovodního vytápění a jeho pokládka
Pro teplovodní vytápění se dnes používají zejména trubní rozvody z pružných plastů, případně rozvody měděné, jejichž instalace je ovšem o něco zdlouhavější. Trubky se připevňují na úchyty, lišty nebo se pokládají jako teplovodní rohože. Rozprostření jednotlivých trubních rozvodů se přizpůsobuje půdorysu místnosti. Tepelná izolace v podlahovém souvrství musí být dostatečně chráněna hydroizolační vrstvou. Na ni již lze aplikovat první vrstvu cementového potěru, který vytvoří povrch pro pokládku teplovodních rozvodů. Krycí vrstva, která by měla být alespoň o čtyři centimetry vyšší než potrubí, je obvykle tvořena cementovým potěrem nebo anhydritovou směsí. Oba tyto materiály slouží jako akumulátory tepla a zároveň mají vlastnosti, které odolávají vyšším teplotám a nedojde tak při provozu k jejich porušení. Provoz lze zahájit po vytvrdnutí vrstvy, tedy asi po 20-21 dnech, u některých druhů anhydritu dokonce již po týdnu od zálivky.
Cenová dostupnost podlahového topení
Teplovodní podlahové topení není žádným luxusem. Pořídit ho lze v ceně běžných radiátorů a má také podobnou životnost a to minimálně 10 let (samozřejmě záleží na kvalitě provedení). Cena se liší dle konkrétního projektu a tak neváhejte zadat poptávku a zdarma si tak udělat představu o ceně teplovodního topení právě pro váš dům či byt.